Výbava látkových plen

 

Pokud nemáte sušičku prádla:

Ideální je mít výbavu na zhruba 25 přebalení. Můžete mít jakékoliv pleny (AIO, čtvercové, vícevrstvé, kalhotovky,...). Miminko přebalujete cca 8x za den (po 2 hodinách).
Většina kalhotkových plen se již prodává s vkládací plenou, cca od 6 měsíců dítěte se bez nich neobejde, někdy i dříve. Záleží na učůranosti dítěte.
Počet plen je vypočítán na 3 dny v případě, že pereme obden a další den musíme počítat na uschnutí plen. V létě schnou pleny rychleji, ve vlhkém počasí je někdy problém se schnutím.
Většina dnešních plen (hlavně českých) se šije z bambusových materiálů, ty mají super savost, jen trošku déle schnou.
Svrchní kalhotky budete potřebovat min. 3-5 kusů. Když se jedny ušpiní od stolice, tak aby byly další nachystané pro použití. Pokud je savá plena pod svrchními hodně nacucaná, například po noci, delším výletě, tak měním svrchní též. A osobně jich využívám 5-7 kusů, ale někdy jezdíme na víkendy pryč, tak mám ráda rezervu.
Můžete používat i vlněné nebo fleecové svrchní, které jsou prodyšnější, ale dnešní materiály PULu jsou velmi prodyšné, používám je i na noc.
U novorozence počítejte s přebalováním i 12x za den, tím je plen potřeba více. V takovém případě postačí mít v záloze klasické čtvercové pleny, protože jsou nejekonomičtější variantou.
Těchto je potřeba 20-60 kusů (záleží na tom, zda jsou jen rezervní či hlavní forma přebalování). Většinou si čtverce maminky nakombinují s kalhotkovými nebo vícevrstvými plenami. Ty jsou nezbytné například do kočárku nebo na noc, kdy dítko déle spinká.
Pokud se rozhodnete používat čtvercové pleny počítejte s nákupem 40-60 kusů plen. Tolik z důvodu, že jeden čtverec poskládáte do kalhotkového skladu (novorozenecký, na draka) a druhý složíte na rovno a dáte do skladu jako savou vrstvu. Osobně mi to přijde moc objemné a málo savé. Doporučuji spíše využít vkládací a vícevrstvé pleny.
Ideální je čtverce nakombinovat s bambusovými vkládacími plenami, tím vám bude stačit cca 30 čtverců doplněných o zhruba stejný počet bambusových vkládaček. Tato kombinace je méně objemná, a přesto stejně savá jako s použitím dalšího čtverce.

Jako příklad kombinace pro novorozence:
- 20 čtverců + bambusové vkládačky, 15 vícevrstvých plen ve vel M (univerzální velikost), 5 kalhotkových plen - 3 jednovelikostní a 2 novorozenecké kalhotkovky a 3-5 svrchních kalhotek. Nebála bych se jít do novorozeneckých, lépe sedí. Bambusové vkládačky bych nakombinovala krátké i dlouhé, na spinkání využijete dlouhé a na den krátké.
- kombinace je různá podle toho, co maminka upřednostňuje.

Pokud se chcete vyhnout skládání čtverců:
- 10 vícevrstvých plen, 10 jednovelikostních kalhotkových plen, 10 novorozeneckých kalhotkových plen, 3-5 svrchních kalhotek
- nebála bych se použití i pár AIO (vše v jednom) plen, jsou vhodné na cesty do kočárku, k doktorovi a na rychlé přebalení (my jsme měli raději SIO, je to stejně rychlé, savější a nemusíte pokaždé prát i svrchní nepropustnou vrstvu). Pro jistotu je lepší mít vždy více kusů na přebalení.

Celá výbava závisí samozřejmě i na finančních možnostech každé maminky, dá se složit velmi pěkná výbava, která nestojí příliš a zároveň i dražší sada plen s krásnými vzory a pohodlnějšími typy přebalování.

Na savé pleny (kalhotkové pleny, čtvercové pleny, vícevrstvé pleny, prefoldy, SIO) jsou potřeba svrchní kalhotky, které jsou nepropustné (PUL, vlnáčky, flísáčky).

Pokud sušičku máte:

Stačí Vám okolo 20 kusů plen (je jedno jaký druh plen), pleny večer dáte do pračky, přes noc vysušíte v sušičce, případně necháte doschnout a ráno jsou nachystané na přebalení. Já osobně mám plen více kvůli cestování a nechci prát každý den, takže vždy mám okolo 30 kusů na přebalování a čtverce v záloze, pokud nejedu někam na 3 dny, tak ani nevyužiji.
Opět platí, že čerstvě narozené miminko je potřeba přebalovat častěji - až 12x za den, což za dva dny máte cca 24 kusů plen, pokud budete používat čtverce, stačí vám asi 27 čtverců + bambusové vkládačky + 3-5 svrchňáčků.
Pro jistotu vždy počítejte pár kousků plen navíc.Nejpoužívanější jsou kalhotkové pleny - jsou jednoduché, savé a krásné. Za nás je nejjednodušší a skvěle savé SIO complete PetitLulu. 
Různí výrobci = různé střihy.

V prvních měsících vám sednou nejspíš jakékoli pleny, postupem času Vám budou vyhovovat nějaké více, nějaké méně, nějaké mohou otlačovat stehýnka, některá miminka mohou mít alergii na fleece atp.

Všechny Vám nemusí sedět, vyhovovat, jen záleží jak je maminka náročná a jestli chce vyzkoušet víc značek nebo ne. Koupíte jednu sadu a budete látkovat a budete spokojená, koupíte od každé značky kus, vyzkoušíte a tu co vám nesedí pošlete dál a nakupujete jen ozkoušené pleny.
Svrchní kalhotky jsou různých střihů, sedět opět nemusí všechny značky (každé mamince se lépe štelují jiné značky a každé miminko má jiné proporce), záleží jen na mamince, která značka jí je sympatičtější nebo již ozkoušela více značek a dává některým přednost.

Tento web používá soubory cookies. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.