Zkratky a popis druhů plen

Pokud jste v nějaké skupince s plenkami na facebook či někde, nejspíš ze začátku nechápete různé zkratky druhů plen. Pokusím se je všechyn vypsat a zároveň popsat.
 
Nejpoužívanější zkratkou je ČČ = čtvercovka - čtvercová plenka, která se může skládat na rovno, kalhotkový sklad či na draha. Nejvíce se tyto pleny používají pod hlavičku miminka, utírání při blinkání nebo krmení. Vyrábí se několik rozměrů, nejčastěji se používá 70x70cm, ale dostupné rozměry jsou i 60x60cm a 80x80cm (ty jsou hlavně pro ty, kteří používají kalhotkový sklad u větších miminek). Nejsavější čč jsou z Ikey, Libštátské pleny extra kvality. Čtvercové jsou nejlevnější vyriantou plen, ale zároveň i nejméně savou (nutnost často přebalovat).
Novosklad – novorozenecký kalhotkový sklad čtvercovek. Je to sklad nejvhodnější pro malá miminka, ale dá se (podle velikosti plen) používat celé plenkové období.
Sklad na draka – kalhotkový sklad čtvercovek pro větší děti, kterým už nevyhovuje novosklad.
Sklad na rovno – Jde o základní sklad čč nebo vv. Není vhodný pro miminka, která kakají vaječinu.
 
Svrchňáky = svrchní kalhotky. Používají se na látkové pleny (čč, vv, kalhotkové, SIO). Moderní svrchní kalhotky jsou prodyšné a nepropustné. Používají se na ně různé materiály (PUL, vlna, flís) a existují v různých velikostech (novorozenecké, jednovelikostní, vícevelikostní).
PUL = nepropustný materiál (s polyuretanovým zátěrem), z kterého jsou ušity svrchní kalhotky na savé pleny, zapínají se na suchý zip nebo patentky. (používá jen PUL svrchní kalhotky, dnešní materiály jsou velmi prodyšné)
Vlňáčky – svrchní kalhotky z 100% merino vlny. Ovčí vlna má samočistící schopnost, v létě hřeje, v zimě chladí. Proto jsou vhodné pro všechna roční období. Jsou to neprodyšnější svrchní kalhotky. Vlňáky musíme lanolinovat (v lázni připravené z bezvodného lanolinu - Adeps Lanae, Cera lanae nebo v koupené již hotové lanolinové lázni). Lanolín dodává vlňáčkům nepropustnost. Bez něj by vlňáčky provlhaly.
Flísáčky – svrchní kalhotky z dvojitého flísu, které mají zapínání na patentky nebo na suchý zip. Prodyšnější než PUL svrchní kalhotky, ale při větším tlaku provlhají. Flís je umělý materiál
 
AIO = All in one - plenka ,,vše v jednom", nejvíce se podobá jednorázové pleně, mění se vždy celá plena včetně svrchní vrstvy. Většinou je část savého jádra napevno přišitá k pleně nebo nacvaktuná na dotykové vrstě. Cenově dražší varianta, která je spíš na denní přebalování (nejsou tolik savé, můžete dovycpat, ale pak je to velký balík na zadku), oblíbená pro svůj malý objem (dělá malý zadeček u miminka jako jednorázová plena).
Kapsovka = kapsová plenka. Někdo označuje též AIO. Svrchní kalhotky mají všitou kapsu, do které se vkládá savé jádro. Pokožka dítěte díky kapse není v kontaktu s PUL materiálem, ze kterého jsou vyrobené svrchní kalhotky. Nevýhodou je, že se musí prát celá plena po každém použití stejně jako u AIO, též dražší varianta.
SIO = Snap in one - plenka ,,sepni do jednoho" - pro mě lepší varianta přebalování než AIO, je též málo objemná, ale hodně savá jako kalhotovky a nemusíte pokaždé prát i svrchní kalhotky (pokud nejsou znečištěné stolicí), savé jádro se nacvakne pomocí patentek přímo do svrchní kalhotek.
 
 
Kalhotovka = kalhotková látková plenka. Asi nejoblíbenější druh plen. Jde o savou plenku ve tvaru kalhotek. Zapínání je na suchý zip, patentky nebo snappi sponku. Kalhotovky existují v různých velikostech (novorozenecké, jednovelikostní, vícevelikostní) a jsou na ně potřeba svrchní kalhotky. Jednoduché nanadavání jako jednorázová plena.
Noční kalhotková plenka = kalhotková plenka, která je savější než kalhotovka denní, ale zároveň větší střihově i objemnější. U větších či učůranějších dětí nezbytnost na noc a delší výlety. Je schopná vydržet celou noc, dá se dovycpat dle potřeby. Na běžné použití je vhodná i pro větší batolata.
Jednovelikostní plenka = kalhotková plenku nebo svrchní kalhotky, které jsou vhodné na celé látkovací období pro cca 3,5-16kg (dle značky). Velikost pleny se upravuje pomocí několika řad patentků.
Novorozenecká plenka = kalhotková plenka nebo svrchní kalhotky pro miminka od 2-6kg (u některých výrobců dokonce do 8kg). Hodí se pro drobnější miminka, pro které je jednovelikostní kalhotovka zbytečně velká. Výhodou novorozenecké plenky je, že dělají menší zadeček, lepší pro pohyb miminka (volné nožky a snadno dáte miminko do klubíčka při prdíkách či BKM). Plenky nejsou na celé látkové období, nutné potom dokoupit jednovelikostní, ale vždy se dá prodat dále.
Vícevelikostní plenka = kalhotková plenka nebo svrchní kalhotky šité v několika velikostech (většinou ve dvou nebo ve třech). Nevýhodou je neustále kupování velikosti, myslím, že bohatě stačí novorozenecké a poté jednovelikostní. Výhodné jsou u nedonošených miminek, mají i velikost XS, která je většinou sedí dětem +-2kg.
PUK = plena bez suchého zipu či patentek, používá se na ni snappi sponka (viz níže), někdy nazýváno též CHOBOTOVKA. Vyrábí se ve 2 velikostech, jedna pro novorozence stejně jako novorozenecké kalhotovky, poté velikost pro větší děti do konce látkovacího období. 
 
Vkládačka, vkládací plena = savá vrstva, která má různé tvary a velikosti, nejčastější je obdélník dlouhý či krátký, má několik vrstvev, nejčastěji 3-4 (šijí se z bambusu, bavlny nebo mikrovlákna - bambus je nejsavější, ale zároveň nejdéle schne) Podle potřeby zvyšuje savost v plenkách. Může se použít do všech plen. 
VV= vícevrstvá plena. Vypadá podobně jako čč, ale má několik vrstvev, často uprostřed je savější, protože tam má více vrstev než na krajích. Šije se v různých velikostech (většinou S,M,L, uni) a z různých materiálů (bambus, bavlna). Jednosušší na přebalaování než čč a i o něco savější. Použití na rovno nebo se složí jako kalhotky. 
Prefold = vícevrstvá plena, která má po celé ploše stejný počet vrstvev. Používá se buď samostatně nebo pro zvýšení savosti jiné pleny.
Separačka = separační plena. Vypadá jako ubrousek, máme tzv. jednorázové vyrobené z celulózy nebo viskózy (většina se dá po počůrání opakovaně prát, pokakané vyhodit do koše, i když někteří výrobci uvádí, že se mohou házet do wc, není to vhodné) nebo fleecu (ten nejlépe zachytí vlhkost, ale existují i děti, kteří mají na fleec alergii). Jejím účelem je tedy zachytit stolici miminka, aby bylo přebalování pohodlnější a plenky co nejméně znečištěné a chránit zadeček před vlhkostí. Fleecové separačky se perou opakovaně i pokakané (fleec je skvělý v tom, že nečistoty se z něj vyperou, nezůstávají fleky).
Snappi sponka neboli snapka = sponka na sepnutí plen bez patentek nebo suchého zipu. Používá se v případě čč, vv na kalhotkový sklad nebo kalhotovek na snappi sponku. Někdo pouze založí rohy do pleny, někdo používá snapku.
 
BMK – bezplenková komunikační metoda, od narození praktikováno z dětmi v klubíčku nad umyvadlem či  kyblíčkem.
Tréninkové kalhotky – snadno se svlékají, vhodné přo trénovaní na nočník, nebo při praktikování BKM. Nenahrazují kalhotkovou plenu. Pojmou jen učůrnutí, max. jedno počůrání.
 
Na znečištěné pleny doporučuji Žlučové mýdlo z DM Den Mit tekuté, je levné a účinné či můžete využít přípravků v naší nabídce na eshopu.