RADY PRO VÁS: Druhy látkových plen

 
 
Pokud jste v nějaké skupince s plenkami na Facebooku či někde jinde, nejspíš ze začátku nerozumíte všem těm zkratkám druhů plen. Pokusím se je všechny vypsat a zároveň popsat.
 
Nejpoužívanější zkratkou je ČČ = čtvercovka - čtvercová plenka, která se může skládat na rovno, na kalhotkový sklad či na draka. Nejvíce se tyto pleny používají pod hlavičku miminka, utírání při blinkání nebo krmení. Vyrábí se několik rozměrů, nejčastěji se používá 70x70cm, ale dostupné rozměry jsou i 60x60cm a 80x80cm (ty jsou hlavně pro ty, kteří používají kalhotkový sklad u větších miminek). Nejsavější čč jsou z Ikei a Libštátské pleny extra kvality. Čtvercové pleny jsou nejlevnější variantou plen, ale zároveň i nejméně savou (nutnost často přebalovat).
 
Novosklad – novorozenecký kalhotkový sklad čtvercových plen. Je to sklad nejvhodnější pro malá miminka, ale dá se (podle velikosti plen) používat celé plenkové období.
 
Sklad na draka – kalhotkový sklad čtvercových plen pro větší děti, kterým už nevyhovuje novosklad.
 
Sklad na rovno – Jde o základní sklad čtvercových nebo vícevrstvých plen. Není vhodný pro miminka, která kakají "vaječinu".
 
Svrchňáky = svrchní kalhotky. Používají se na látkové pleny (čč, vv, kalhotkové, SIO) jako nepropustná vrstva. Moderní svrchní kalhotky jsou prodyšné a nepropustné. Používají se na ně různé materiály (PUL, vlna, fleece) a existují v různých velikostech (novorozenecké, jednovelikostní, vícevelikostní, XL).
 
PUL = nepropustný materiál (s polyuretanovým zátěrem), z kterého jsou ušity svrchní kalhotky na savé pleny, zapínají se na suchý zip nebo na patentky (PUL se používá jen na svrchní kalhotky, dnešní materiály jsou velmi prodyšné).
 
Vlňáčky – svrchní kalhotky ze 100% merino vlny. Ovčí vlna má samočistící schopnost, v létě chladí, v zimě hřejí, proto jsou vhodné pro všechna roční období. Jsou to nejprodyšnější svrchní kalhotky. Vlňáčky musíme lanolinovat (v lázni připravené z bezvodného lanolinu - Adeps Lanae, Cera lanae nebo v koupené již hotové lanolinové lázni). Lanolin dodává vlňáčkům nepropustnost, bez něj by vlňáčky provlhaly.
 
Flísáčky – svrchní kalhotky z dvojitého fleecu, které mají zapínání na patentky nebo na suchý zip. Prodyšnější než PUL svrchní kalhotky, ale při větším tlaku provlhají, takže se nedoporučují například na delší cesty autem, kdy dítě sedící v autosedačce vytváří na plenku tlak a flísáčky tak rychleji provlhnou. Fleece je umělý materiál.
 
AIO = All in one - plenka "VŠE V JEDNOM", nejvíce se podobá jednorázové pleně - mění se vždy celá plena včetně svrchní vrstvy. Většinou je část savého jádra napevno přišitá k pleně nebo nacvaknutá na dotykové vrstvě. Cenově dražší varianta, která je spíš na denní přebalování (nejsou tolik savé, můžete je samozřejmě dovycpat, ale je to potom docela velký balík na zadečku), oblíbená pro svůj malý objem (dělá malý zadeček u miminka jako jednorázová plena).
 
Kapsovka = kapsová plenka. Někdo označuje též AIO. Svrchní kalhotky mají všitou kapsu, do které se vkládá savé jádro. Pokožka dítěte díky kapse není v kontaktu s PUL materiálem, ze kterého jsou vyrobené svrchní kalhotky. Nevýhodou je, že se musí prát celá plena po každém použití stejně jako u AIO, taktéž dražší varianta.
 
SIO = Snap in one - plenka "SEPNI DO JEDNOHO" - za mě je to lepší varianta přebalování než AIO. Plena je také málo objemná, ale hodně savá jako kalhotové plenky a nemusíte pokaždé prát i svrchní kalhotky (pokud nejsou znečištěné stolicí). Savé jádro se nacvakne pomocí patentek přímo do svrchní kalhotek.
 
 
Kalhotovka = kalhotková látková plenka. Asi nejoblíbenější druh plen. Jedná se o savou plenku ve tvaru kalhotek. Zapínání je na suchý zip, patentky nebo snappi sponku. Kalhotovky existují v různých velikostech (novorozenecké, jednovelikostní, vícevelikostní) a jsou na ně potřeba svrchní kalhotky. Jednoduché nasazování jako jednorázová plena.
 
Noční kalhotková plenka = kalhotková plenka, která je savější než kalhotovka denní, ale zároveň větší střihově i objemnější. U větších či učůranějších dětí nezbytnost na noc a delší výlety. Je schopná vydržet celou noc, dá se dovycpat dle potřeby. Na běžné použití je vhodná i pro větší batolata.
 
Jednovelikostní plenka = kalhotková plenka nebo svrchní kalhotky, které jsou vhodné na celé látkovací období pro cca 3,5-16kg (dle značky). Velikost pleny se upravuje pomocí několika řad patentek.
 
Novorozenecká plenka = kalhotková plenka nebo svrchní kalhotky pro miminka od 2-6kg (u některých výrobců dokonce do 8kg). Hodí se pro drobnější miminka, pro které je jednovelikostní kalhotovka zbytečně velká. Výhodou novorozenecké plenky je, že dělají menší zadeček, lepší pro pohyb miminka (volné nožky a snadno dáte miminko do klubíčka při prdíkách či BKM). Plenky nejsou na celé látkové období, nutné potom dokoupit jednovelikostní, ale vždy se dá prodat dále.
 
Vícevelikostní plenka = kalhotková plenka nebo svrchní kalhotky šité v několika velikostech (většinou ve dvou nebo ve třech). Nevýhodou je neustále kupování velikosti. Myslím, že bohatě stačí novorozenecké a poté jednovelikostní. Výhodné jsou u nedonošených miminek, mají i velikost XS, která většinou sedí dětem +-2kg.
 
PUK = plena bez suchého zipu či patentek, používá se na ni snappi sponka (viz níže), někdy nazýváno též CHOBOTOVKA. Vyrábí se ve 2 velikostech, jedna pro novorozence stejně jako novorozenecké kalhotovky, poté velikost pro větší děti do konce látkovacího období. 
 
Vkládačka, vkládací plena = savá vrstva, která má různé tvary a velikosti, nejčastější je obdélník dlouhý či krátký, má několik vrstev, nejčastěji 3-4 (šijí se z bambusu, bavlny nebo mikrovlákna - bambus je nejsavější, ale zároveň nejdéle schne). Podle potřeby zvyšuje savost v plenkách a může se použít do všech plen. 
 
VV= vícevrstvá plena. Vypadá podobně jako čtvercová plena, ale má několik vrstev. Často je uprostřed savější, protože tam má více vrstev než na krajích. Šije se v různých velikostech (většinou S, M, L, UNI) a z různých materiálů (bambus, bavlna). Jednodušší na přebalování než čč a i o něco savější. Použití na rovno nebo se složí jako kalhotky. 
 
Prefold = vícevrstvá plena, která má po celé ploše stejný počet vrstev. Používá se buď samostatně nebo pro zvýšení savosti jiné pleny.
 
Separačka = separační plena. Vypadá jako ubrousek, máme tzv. jednorázové separačky vyrobené z celulózy nebo viskózy (většina se dá po počůrání opakovaně prát, pokakané vyhodit do koše, i když někteří výrobci uvádí, že se mohou házet do wc, není to vhodné!), a nebo fleecu (ten nejlépe zachytí vlhkost, ale existují i děti, které mají na fleece alergii). Jejím účelem je tedy zachytit stolici miminka, aby bylo přebalování pohodlnější, plenky co nejméně znečištěné a zadeček chráněn před vlhkostí. Fleecové separačky se perou opakovaně i pokakané, stolici stačí setřít, vyklepnout do wc nebo opláchnout proudem vody. Fleece je skvělý v tom, že nečistoty se z něj vyperou, nezůstávají fleky.
 
Snappi sponka nebo-li snapka = sponka na sepnutí plen, které nemají patentky nebo suchý zip. Používá se v případě čč, vv na kalhotkový sklad nebo kalhotkových plen na snappi sponku. Někdo pouze založí rohy do pleny, někdo používá snapku.
 
BKM – bezplenková komunikační metoda, od narození praktikováno s dětmi v klubíčku nad umyvadlem či kyblíčkem.
 
Tréninkové kalhotky – snadno se svlékají, jsou vhodné pro trénování na nočník nebo při praktikování BKM. Nenahrazují kalhotkovou plenu. Pojmou jen učůrnutí, max. jedno počůrání.
 
Na znečištěné pleny doporučuji Žlučové mýdlo z DM DenkMit tekuté či pevné - je levné a účinné. Také můžete využít přípravky z naší nabídky na eshopu.